Kavunun Vücuda Faydaları Nelerdir ? ?>

Kavunun Vücuda Faydaları Nelerdir ?

Kavun latincede melon,muskmelon ve cucumis melo olarak bilinir.Kavunun doğal yetiştiği yer Orta Asya’dır.Dünyanın tropik ve ılıman iklimlerinde yetiştirebilmektedir.En lezzetli verimi Van ve Diyarbakır yörelerinde yetişmektedir.Kavun olgunlaşmadan ham iken koparıldığında turşu için kullanılır.

Kavunda B vitamini,iyot ve brom vardır.Brom,iyot ve B vitamini kanın temizlemesini ve kolayca uyuyabilmemizi sağlıyor.Rahatlatıcı etkisi olduğu içinde sinirleri kolayça yatıştırıyor.Ancak sindirimi karpuza göre daha zordur.Kavun,karpuza göre daha fazla şeker içermektedir. Vücuttaki şeker oranında oldukça yükselme yapabilir.
Şeker hastalığı gibi hastalıklarını olanlar ölçülü tüketilmelidir..

Kavun kendi içerinde oldukça çeşitleri vardır.Bunlardan biri de bal kavunudur.Bal kavunu açık renkli düz kabukludur.İçerisinde A,C vitamini çinko ve potasyum barındırır.Çinko potasyum kaynağı için olarak bir numaradır.

Kavunda yüksek oranda A vitamini içerdiği kanserden koruyor.Ayrıca kavunun içerdikleri kanın pıhtılaşmasını engelleyerek damardaki tıkanmayı engelliyor.Fakat kavun protein bakımından oldukça fakir bir meyvedir.Vitamin mineraller ve bakımından oldukça zengindir. Kavun bazı hastalıklara iyi geldiği gibi,bazı hastalıkları da önleyebiliyor.Özellikle kanser gibi bir hastalığı önleyebilen maddeler içererek bedeni kanser hücrelerinden koruyabiliyor.

Kavunun çekirdekleri dövülerek suda kaynatılır.Elde edilen bu su sayesinde öksürüğe ve göğüs ağrılarına iyi gelir.Yine çekirdeği ile beraber püre haline getirilerek cilde uygulanır.Ciltteki nem oranını düzenler.Kuru ciltler için etkili bir bakımdır.

Kavunda eser miktarda demir vardır.Ancak içinde bulunduğu mineraller ve vitaminler sayesinde demirin etkisi artırır.Bu özelliği ise demir eksikliği rahatlığına birebirdir.Akciğer veremi içinde yararlı meyvedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir