Hamilelikte Düşük Yapmayı Önlemek için ?>

Hamilelikte Düşük Yapmayı Önlemek için

Gebelik sürecinin ilk 5 ayı içerisinde herhangi bir sebepten ötürü gebeliğin sonlanması olayına düşük adı verilir.
Düşük tehlikesi ve sonucunda düşük olmasının çok çeşitli sebepleri vardır.
Bunlara, yapılan ağır fiziksel aktiviteler, ters hareketler, bebeğin sağlıklı olmaması, alınan yanlış gıdalar ve zararlı alışkanlıklar örnek olarak gösterilebilir.

Anne Sevgisi ile ilgili Resimler

Peki, bebeğin düşük sonucu kaybedilmemesi için, beslenme konusunda nelere dikkat etmeliyiz? Sadece bu sorunun cevabını bilmek bile sağlıklı başlayıp, sağlıklı bir şekilde devam eden bir gebeliğin hatalı beslenmemiz yüzünden sonlanmasını engelleyecektir.
Gebelik döneminde protein ihtiyacı çok yüksek olur. Yumurta, balık, et ve kümes hayvanları önemli protein kaynakları olduğundan bu dönemde bu gıdaları tüketmek çok önemlidir.

Vitaminler, demir ve kalsiyum bu süreçte annenin ve bebeğin gelişiminde olmazsa olmaz ihtiyaçlardır. Süt, peynir ve diğer süt ürünleri, bol miktarda sebze ve meyve tüketimi bu ihtiyaçların giderilmesini sağlayacaktır. Fakat ihtiyaçlar bünyeden bünyeye farklılık gösterebileceği için bazı durumlarda yediğiniz besinlerin dışında doktor tavsiyesi olarak ek vitamin ve demir tabletleri ile takviye gerekebilir.

Süt ürünlerinin tüketimi A vitamini ihtiyacını yeterli ölçüde karşılayabilir fakat onunla beraber havuç, yeşilbiber, kayısı, domates ve yeşil sebzelerin de tüketilmesi A vitamini ihtiyacını karşılayacaktır.

Bu dönemde, yağlı yiyecekler, kızartma, mayonez tarzı gıdalardan uzak durulması anne adayı için faydalı olacaktır. Alkol, bu dönemde kaçınılması gereken yegâne alışkanlıktır. Uzak durulması bebeğin gelişimi açısından önemlidir. Çay ve kahve tüketimi azaltılmalıdır. Anne adayının öğünleri, 2–3 saatlik süreçler içinde sık sık fakat kaliteli besinler ile azar azar şeklinde alınmalıdır.

Bu basit uygulamalar ile anne adayı, beslenme kaynaklı düşük tehlikesinden uzaklaşmış olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir